Magyarországon hiányoznak az akkreditált képzési programok, amelyek a gyermekvédelemre és a gyermekjogokra fókuszálnak. Bár olyan szakmák képviselői, mint a szociális munkások, tanárok és ügyvédek kötelesek kreditpontokat gyűjteni, sok képzés nem foglalkozik kifejezetten a gyermekek sajátos szükségleteivel. Emellett a gyermekvédelemmel kapcsolatos hiteles és átfogó források – különösen a megelőzés területén – szintén ritkák.
Hintalovon Akadémia
Projektgazda szervezet: Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, Hintalovon Child Rights Foundation
Felelős személy: Merényi Dóra

2025
Jelölt
HU
Civil társadalom / Szociális gazdaság
Oktatás
Jog, Igazságszolgáltatás

A Hintalovon Akadémia online és hibrid képzéseket kínál, amelyek célja az érdekérvényesítés, a jogtudatosság és a gyermekjogi ismeretek fejlesztése. A tanfolyamok olyan változatos témákat ölelnek fel, mint az online biztonság, a válás, a bántalmazás és a szexuális nevelés. Kiemelt hangsúlyt fektetnek a megelőzésre és a proaktív intézkedésekre, ezáltal biztosítva a felelős felnőttek és szakemberek számára egy átfogó tudásbázist. A képzések emellett elősegítik a közös tanulást és támogatást a képzések közösségi csoportja révén.
A csapat tagjai között gyerekjogi tanácsadó, projektvezető, képzésfejlesztő, kommunikációs szakértő és önkéntes adminisztrátor is megtalálható. A képzések kidolgozását, megvalósítását és értékelését továbbá az Alapítvány munkatársai, 13–18 éves Kiskorú Kollégák és külső szakértők is támogatják. Minden képzést megelőz egy igényfelmérés, hatásméréssel zárul, mely alapján évente felülvizsgálják.
Az innováció abban rejlik, hogy elérhető, saját tempóban végezhető e-learning kurzusok készülnek, amelyek rugalmas megoldást kínálnak azoknak a felelős szülőknek és szakembereknek, akik nem tudnak személyesen részt venni a képzéseken. A gyermekek bevonása a képzésfejlesztésbe biztosítja, hogy az ő hangjuk is érvényesüljön, így formálva a gyermekjogokkal kapcsolatos szemléletmódot. Az Akadémia közösségalapú, felfedezésen alapuló tanulási megközelítése aktív részvételre és érdekérvényesítésre ösztönöz.
Az Akadémia 2024-ben egy szabadon elérhető e-learning kurzust indított válaszként egy gyermekvédelmi botrányra. A képzés felkészítette a felnőtteket arra, hogy hatékonyan kezeljék a gyermekvédelem kihívásait. A résztvevők több mint 60%-a ajánlás útján jelentkezett, ami jól mutatja a kezdeményezés hatékonyságát. A gyermekjogokról folytatott egyre gyakoribb párbeszédek és reflexiók tovább erősítik az igényt a hozzáférhető gyermekjogi oktatás iránt.



